İzmir’de Orman Yangını

İzmir’in Menderes ilçesinde Karacadağ mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor. Yangının nedeni henüz belirlenemezken, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü olay yerine 5 uçak, 13 helikopter, 35 arazöz, 7 su ikmal aracı ve 4 dozer gönderdi. Yangının 12.53’te başladığı ve ilk müdahalenin 13.05’te yapıldığı bildirildi.

Orman ekiplerine, çeşitli belediyelerin itfaiye ekipleri ve İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı TOMA’lar destek veriyor. Yangın sebebiyle ormanlık alandaki bazı hobi bahçesi tarzındaki evler tahliye edildi. Jandarma, sirenler çalarak vatandaşların bölgeden ayrılmasını sağladı. Bazı vatandaşlar, hortumlarla evlerinin çatısına, araçlarına ve arazilerine su tutarak yangına karşı önlem aldı. Yangından bazı seralar da zarar gördü.

Ahmet Coşar isimli vatandaş, yangının İnönü mevkisinde başladığını ve çevreye yayıldığını belirtti. Coşar, traktörüyle su getirerek yangına müdahale ettiğini ve soğutma çalışması yaptığını söyledi. Çamönü Mahallesi’nde yaşayanlar da tahliye edildi. Jandarma, anonslarla vatandaşları hızlı hareket etmeleri konusunda uyardı. Bazı belediye ekipleri sahipsiz hayvanlar için de çalışmalar gerçekleştirdi.

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 3 adet Cougar tipi ve 2 adet CH-47 tipi helikopterin yangın söndürme çalışmalarına katıldığını duyurdu. Menderes Belediye Başkanı İlkay Çiçek, yangının Değirmendere, Çamönü ve Ataköy mahallelerini etkilediğini belirterek, belediye ekiplerinin Orman Bölge Müdürlüğü ve itfaiye ekipleriyle birlikte müdahaleye devam ettiğini söyledi. Çiçek, yangının en kısa sürede sona ermesini dileyerek, tüm hemşehrilerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir