Merkez Bankası, Politika Faizini Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50’de sabit tuttu. TCMB’den yapılan açıklamada, Yaşar Fatih Karahan başkanlığında toplanan Kurul’un politika faizini değiştirmediği belirtildi.

Açıklamada, aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflamanın mayıs ayında geçici olarak kesintiye uğradığı ve yakın dönem göstergelerinin yurt içi talebin hala enflasyonist seviyede olmakla birlikte yavaşladığını gösterdiği ifade edildi.

 

Hizmet enflasyonunun yüksek seyrettiği, enflasyon beklentilerinin, jeopolitik risklerin ve gıda fiyatlarının enflasyonist baskıları canlı tuttuğu vurgulanarak, “Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarını yakından izlemektedir” denildi.

 

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği vurgulanan açıklamada, Kurul’un parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini dikkate alarak politika faizini sabit tutma kararı aldığı, ancak enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelediği belirtildi.

 

Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceği belirtilen açıklamada, “Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme yoluyla aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında sağlanacaktır” ifadelerine yer verildi.

 

Kredi ve mevduat piyasalarında beklenmedik gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizmasının ilave makroihtiyati adımlarla destekleneceği ifade edilerek, likidite gelişmelerinin yakından izlendiği belirtildi.

 

“Sterilizasyon araçları gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacaktır. Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir” değerlendirmesine yer verildi.

 

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergelerin yakından takip edileceği ve Kurul’un, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacağı belirtilerek, “Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti 5 iş günü içinde yayımlanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

 

TCMB, Para Politikası Kurulu toplantı tarihlerini değiştirdiğini de duyurdu. İnternet sitesinden yapılan açıklamada, 25 Temmuz ve 22 Ağustos olarak ilan edilen PPK toplantılarının tarihlerinin, Başkan Dr. Fatih Karahan’ın G20 Maliye Bakanları-Merkez Bankası Başkanları Toplantısı ve Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’na katılımı nedeniyle sırasıyla 23 Temmuz ve 20 Ağustos olarak değiştirildiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir