Topçu: Türkiye ve Özbekistan Kanı Canı bir Olan Tek Millettir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu; Özbekistan Ankara Büyükelçiliği ile Eko Avrasya Vakfı tarafından düzenlenen “Türkiye -Özbekistan Stratejik İlişkileri” başlıklı panele katıldı. Düzenlenen panel programında konuşan Topçu, Türkiye ve Özbekistan arasında ki kültürel bağlılıklara dikkat çekerek; Türkiye ve Özbekistan canı kanı bir olan tek millet ve kıyamete kadar var olacak iki devlettir dedi.

Yalçın Topçu konuşmasına tüm katılımcıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve şahsı adına saygıyla selamlayarak başladı. Türkiye Özbekistan Stratejik İlişkiler panelinin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Topçu, “Türkiye ve Özbekistan’ın tarihi, kültürü, dili, dini, canı ve kanı bir olan tek millet ve kıyamete kadar da var olacak olan iki devlettir” diyerek iki ülke arasında ki güçlü ilişkiye dikkat çekti.

Orta Asya’nın en büyük devleti, Ata yurdumuz ve medeniyet beşiğimiz Özbekistan ile Türkiye’nin ilişkilerinin; iki ülkenin yüksek vizyonlu kardeş cumhurbaşkanlarının olurları ile 2017 yılında stratejik ortaklık seviyesine çıkarıldığının altını çizdi.

Başdanışman Yalçın Topçu; sözlerine Özbekistan’ın 2019 yılında Türk Devletleri Teşkilatı üyesi olduğunu ekledi.

Türkiye- Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İş birliği Konseyi 3. Toplantısını yapacak olan iki ülkenin kardeşlik temelinde olduğunu, kazan kazan ilkesi ile iş birliklerini her alanda büyütmeye ve geliştirmeye büyük önem verdiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu konuşmasının sonunda Gazze’de yaşanan soykırımı eleştirdi. “7 Ekim’den bu yana Gazze ve Refahta sivillere ve çocuklara yapılan soykırımı, failleri ve yandaşları ile birlikte lanetle ve nefretle kınıyorum” dedi. Tüm insanlık için barışın, adaletin, refahın hâkim olduğu ve ekosistemin korunduğu bir dünya dileğinde bulundu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir